Jdi na obsah Jdi na menu
 


X-factor

5. 5. 2008

  Po třech docela úspěšných řadách Superstar dorazila do našich krajin podobná (a přece v něčem jiná) pěvecká soutěž - X-factor. Vím, že spousta z vás ho neuznává, nedívá se na něj a považuje ho za blábol, ale já v něm přesto často nacházím dost zábavy, takových těch show věcí a hlavně hodně hudby (a někdy i nových znalostí o hudební teorii ze strany poroty). Jedna věc je totiž dobrou hudbu dělat a druhá dobrou hudbu poznat. Ideální je samozřejmě kombinace obojího. 

 

  Zatímco Superstar se prezentovala jako čistě pěvecká soutěž, hlavní idejí X-factoru je najít člověka (skupinu), která má kromě pěkného zpěvu něco navíc, ono vyjímečné X. Teď jsem ovšem trochu nejistá v počtu X u našich finalistů... !

  

  Při vysílání prvních kol jsem byla trochu znechucená poměrem počtu nudná vata - pěvecká vystoupení, ale pak se to naštěstí o něco zlepšilo ve prospěch zpívání. A zlepšila se i kvalita zpívání. On totiž ten milion asi docela dodá na motivaci.

 

  Výběr poroty se mi zdál vcelku přijatelný, i když někdy už to vážně přehnali. A také naopak - párkrát jim mezi prsty proklouzl obroský talent (např. ten dlouhovlasý metalista, když nahodil výšky měl X na rozdávání). Celé se mi to jeví asi tak, že porota dostala pokyn pouštět dál kromě nudných lidí i lidi originální, ujeté nebo podivínské, aby měla Nova vysokou sledovanost (koneckonců to je její největší zájem, který jí nemůžeme vyčítat, když je to televize:)). Porota tedy uposlechla rumunského hlasu a jednou za čas se odvázala a pustila dál i lidi, kteří by přeci jen měli zůstat u zpívání ve sprše. To porotě nevadilo ani v nejmenším, hlavně když byli jiní - například národností. Moc se mi tedy nezdá, že co cizinec, to x factor. Ale budiž, nakonec jsme se ve finále dobrali 12ti finalistů a začal boj mezi Staršími (Gábina Osvaldová), Mladšími (Ondřej Soukup) a Vokálními skupinami (Petr Janda). 

 

  Jak se v průběhu finále ukázalo, původně podceňovaná kategorie 25+ všechny převezla a momentálně je ve vedení (Zonyga, Pártlová, Ruml). Naopak 15+ Ondřeje Soukupa se z pozice favorita zhroutila na jedinou bojovnici Kamilu Nývltovou a z party vokálních skupin Petra Jandy zbývjí už jen "zváštní" All X. No, nevím jestli s těmito posledními šancemi mohou pánové pomýšlet na vítězství. I když samozřejmě záleží jen a jen na (hlasujících) divácích.

 

  Co se poroty týká, vždycky si nejradši poslechnu Gábinu - vytahuje stále nové trefné připomínky, rozumný nadhled, vtipná přirovnání a podobné názory jako já (i když v těch prvních kolech byli všichni tři porotci trochu mimo mísu). Soukup si často počíná příliš strategicky a v Jandovi se většinou vůbec nevyznám. 

 

  Z všeobecné charakteristiky mých dojmů X-factoru je to pomalu vše. Témata jednotlivých nocí jsou vcelku sympatická, možná až na banánovou noc, která připomínala spíš karaoke nebo estrádový karneval. Moderátor Leoš Mareš všemu dává sympatickou špetku humoru, spontánnosti a odlehčení, což určitě celé věci jen a jen přispívá.  

 

  Jako další příspěvek si snad budete moci přečíst i můj souhrn názorů na jednotlivé finalisty, který, jak doufám, bude o trochu zajímavější než tahle slátanina ;-)

  Chcete vědět víc? www.nova.cz/xfactor

Článek byl psán den po vypadnutí vokální skupiny Za 5 dvanáct!!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář