Jdi na obsah Jdi na menu
 


Saturnin

3. 5. 2008

 

 SATURNIN

 Zdeněk Jirotka

 

  Kniha je letním příběhem vypravěče, jeho sluhy Saturnina, dědečka, tety Kateřiny s nezdárným synem Miloušem a pozvaných hostů - doktora Vlacha a slečny Barbory. Stěžejní část příběhu se odehrává na osamělém a romantickém dědečkově letním sídle. Mohla by proběhnout v poklidu - nebýt nečekané povodně, která odřízne cestu k domu a přinutí všechny účastníky k dálkovému pochodu naplněnému řadou různých dobrodružství s mnoha komickými situacemi.

  Nelze říci, že sluha Saturnin je hlavní postavou vyprávění. Ale je to právě on („potřeštěný chlapík, v jehož bláznivých nápadech je kus poezie a jehož fantazie a podivuhodné myšlenkové přemety dovedou udělat detektivku z jízdního řádu“ ), který rozmanitými způsoby přivádí jednotlivé postavy do zvláštních situací a nutí je k činům, které by za normálních okolností nikdy nevykonali. 

  Přestože Zdeněk Jirotka psal knihu v těžkém období druhé světové války, jde jednoznačně o humoristický román, který si od doby svého vzniku našel velké množství nadšených obdivovatelů ve všech generacích. Je nesporné, že si je bude nacházet i v budoucnu. Mnozí lidé považují Saturnina za jednu z nejlepších a nejveselejších knih. Nadčasový příběh odkrývá různé lidské povahy s jejich dobrými i špatnými povahovými vlastnostmi. Trochu tajemný Saturnin důsledně napomáhá tomu, aby se tyto povahy projevily ve skutečných situacích. Styl vyprávění můžeme směle označit jako svěží.

  Takto je například v textu charakterizována postava neoblíbené tety Kateřiny, která se marně snaží vzbudit dojem vzdělanosti a moudrosti používáním různých přísloví a pořekadel:

úryvek z knihy:

"Právě jsem se rozhodl, že vstanu, když se ozvalo diskrétní zaklepání a Saturnin vstoupil. Přál mi dobrého jitra a pravil, že ranní ptáče dál doskáče, mladí ležáci, staří žebráci, a oznámil mi, že je venku pěkně, ale nechval dne před večerem, nevíme ani dne ani hodiny a kam čert nemůže, nastrčí bábu. Vy nejste zvyklí na podivný způsob Saturninova vyjadřování, ale já jsem z té směsice přísloví pochopil, že přijela teta Kateřina..."

 

  Před několika lety byl tento příběh zfilmován jako celovečerní film i několikadílný televizní seriál.

  Spisovatel Zdeněk Jirotka zemřel 11. 4. 2003 ve věku 92 let.

  Poznámka nakonec: řekla bych, že jestli se dá nějaká kniha označit jako ''plná srandy'', je to tahle.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář