Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nepropadejte panice

20. 4. 2008

  Když se řekne vážná hudba, většina lidí si asi hned vybaví klasické velikány typu Mozart, Beethoven, Dvořák, Chopin nebo Rachmaninov, popřípadě unuděný dav někde na koncertě symfonického orchestru...

  A přitom vážná hudba obsahuje ty nejkrásnější melodie vůbec. Ať už je to Dvořákovo Largo, Chopinovy valčíky, Beethovenova Sonáta měsíčního svitu, Debussiho Arabesky nebo třeba Vivaldiho Čtvero ročních dob. Ale nebudu vás tu zahlcovat výčtem proslavených skladatelů, o kterých jste se museli učit kvanta informací už na základce, přestože u mnohých z vás by to jistě nebylo na škodu.

  Vlastně se tu nechci ani moc zabývat vážnou hudbou samou o sobě, spíš jsem vás chtěla seznámit s jedním velmi nadaným francouzským skladatelem - Yannem Tiersenem. Tento vynikající hudebník proslul především nádhernými melodiemi, které složil pro film Amélie z Montmarteru. Yann u nás není příliš známý, což je velká škoda, ale aspoň jednu jeho skladbu (možná i nejznámější) jste už určitě slyšeli - kdysi doprovázela reklamu na magnésku :-)

  I já osobně jsem se některé jeho skladby učila hrát na klavír a musím konstatovat, že od té doby patří k mým nejoblíbenějším. Když je potřeba zahojit nějakou tu bolístku na duši, nikdy nezklamou.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář